Mechanizm działania niklozamidu

Działanie prazykwantelu polega na wywoływaniu zaburzeń funkcji oskórka i na-tychmiastowym skurczu mięśni, prowadzącym do unieruchomienia pasożyta. Lek dobrze wchłania się po podaniu doustnym, osiągając maksymalne stężenie w osoczu po 1-3 h ponad 80% wydala się z moczem w ciągu pierwszej doby. Przeciwwskazane jest jego stosowanie u kobiet w I trymestrze ciąży oraz u kobiet karmiących piersią (przenikanie leku do mleka). Na ogół lek jest dobrze tolerowany, a objawy uboczne, np. bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, bóle brzucha, biegunka, senność, objawy alergiczne zależeć mogą m.in. od produktów rozpadu pasożytów.

Mechanizm działania niklozamidu polega na gromadzeniu kwasu mlekowego wskutek blokowania cyklu kwasu cytrynowego u pasożyta. Lek praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, działając tylko miejscowo jest wydalany z kałem. Przeciwwskazane jest spożywanie napojów alkoholowych w trakcie kuracji, gdyż alkohol ułatwia wchłanianie się leku, powodując objawy zatrucia u pacjenta. Nie należy podawać go kobietom w I trymestrze ciąży.

Komentarze

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>