Pielęgnacja aparatu ortodentycznego

Ortodonta Warszawa – jak dbać o aparat ortodontyczny?

Problem z nieprawidłowym uzębieniem dotyka coraz większą liczbę osób. Niewielu szczęśliwców może poszczycić się zdrowymi, pięknymi i równymi zębami. Natomiast dobry ortodonta Warszawa pomoże zniwelować wady nierównego zgryzu i uzyskać estetyczny uśmiech. Leczenie obejmuje założenie aparatu ortodontycznego na cały okres trwania terapii. Wiele wad uzębienia udaje się dzięki temu skorygować, jednak nim pojawi się oczekiwany efekt musi upłynąć nieco czasu, zazwyczaj korekcja następuje w przeciągu kilkunastu miesięcy, czasami trwa jednak zdecydowanie dłużej. Przez cały czas leczenia aparat noszony jest na zębach. Aparat stały składa się z systemu mocowań osadzanych za pomocą zamków i pierścieni na zębach. Podczas kolejnych wizyt ortodonta zmienia jedynie ustawienia aparatu i wymienia pewne jego elementy. Stąd też posiadacze takiego aparatu powinni zwrócić baczną uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej, aby nie dopuścić do pojawienia się na zębach próchnicy lub kamienia nazębnego. Pielęgnacja zębów w trakcie noszenia aparatu korekcyjnego jest bardzo trudna i wymagająca. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może doprowadzić do gromadzenia się resztek jedzenia pomiędzy zamkami, które są pożywką dla bakterii, oraz powodować nieświeży oddech i prowadzić do chorób dziąseł.

Ortodonta Warszawa – jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?

Aparat ortodontyczny zdecydowanie utrudnia codzienne czyszczenie zębów. Codzienna pielęgnacja zębów może zająć nieco więcej czasu niż zwykle. Podczas całej terapii prostowania zębów należy używać specjalistycznych akcesoriów, pomagających wyczyścić zęby w miejscach trudnodostępnych. Przydatna w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych oraz klamer aparatu może być specjalna szczoteczka ortodontyczna lub szczoteczka elektryczna z odpowiednią końcówką. Warto zaopatrzyć się także w nić ortodontyczną, która oczyści miejsca do których nie dotarła szczoteczka oraz zakupić dobrą pastę przeciwpróchniczą. Szczotkowanie zębów należy przeprowadzać po każdym posiłku, dlatego szczoteczkę ortodontyczną należy mieć zawsze przy sobie. W trakcie kontrolnych wizyt ortodonta sprawdzi pomoże oczyścić zęby specjalnym irygatorem. Osoby noszące aparat powinny zwracać szczególną uwagę na odpowiednią dietę. Należy przede wszystkim unikać jedzenia twardych produktów takich jak orzechy, twarda skóra pieczywa, nasiona, gdyż gryząc je można uszkodzić zamki. Warto ograniczyć także spożywanie różnego rodzaju słodkich przekąsek, zwłaszcza takich, które są kleiste i ciągnące jak np. guma do żucia, toffi, cukierki „krówki”, żelki, nie tylko z powodu możliwości odklejenia się fragmentu aparatu, ale także dlatego, że jedzenie słodyczy sprzyja powstawaniu próchnicy. Osoby noszące aparat powinny spożywać pokarmy bogate w witaminy i mikroelementy, oraz produkty zawierające białko i wapń. Codzienna higiena jamy ustnej i pielęgnacja są wymagające, lecz dzięki temu po zdjęciu aparatu zęby będą nie tylko zdrowe, ale także zadbane i piękne.

Komentarze

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>