Wyniki badań wskazują na poprawę wszystkich badanych parametrów. Pozwala to wyciągnąć wniosek, iż usprawnianie chorych z zespołem bólów krzyża według proponowanego programu daje dobre efekty w terapia zachowawczej.
Słowa kluczowe: zespół bólów krzyża, kinezyterapia, metoda Brunkow. Powszechność dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa sprawia, iż pacjenci z zespołem bólowym krzyża stanowią coraz liczniejszą grupę na oddziałach neurologicznych i ortopedycznych. Wszędzie poszukuje się optymalnych metod usprawniania, które przyniosłyby najlepsze rezultaty.
Autorzy niniejszego doniesienia przebywając w RFN i korzystając z dostępnej im literatury zapoznali się ze stosunkowo mało popularną w naszym kraju metodą Brunkow. Postanowili, w programie fizjoterapii pacjentów z zespołem bólów krzyża obok ćwiczeń czynnych z oporem, wprowadzić elementy tej metody.
Metoda Brunkow zawiera elementy metod: proprioceptywnego torowania (PNF) i Bobath dia dorosłych. Polega ona na zastosowaniu wzorców ćwiczeń opierając się na synergizmach mięśniowych i napięciach w łańcuchach mięśniowych, tj. narastających napięciach mięśni od odcinków odsiebnych do ksobnych. Np. .stymulacja napięcia mięśni brzucha następuje przez odpowiednio ułożenie rąk, a maksymalny wyprost stóp powoduje napięcie i mięśni brzucha i mięśni pośladkowych.
Komentarze