Reakcje poza narządami płciowymi część 2

W fazie orgazmu na skórze pojawia się -wyraźny rumieniec jego rozległość i intensywność jest wprost proporcjonalna do intensywności orgazmu. Następuje utrata kontroli woli nad napięciem mięśni pojawiają się mimowolne skurcze różnych grup mięśniowych. Występuje też mimowolny skurcz zwieracza odbytu z 0,8 sek. przerwami. Tempo oddechu wzrasta do 40/min. intensywność i czas trwania oddechu jest wskaźnikiem stopnia napięcia seksualnego. Tachycardia osiąga przeciętne wartości 110-180 uderzeń na minutę. Ciśnienie skurczowe krwi wzrasta o 40-100 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe o 20-50 mm Hg.

W fazie ustępowania podniecenia dochodzi do inwolucji erekcji brodawki sutkowej (która może trwać dość długo) oraz do szybkiego zanikania rumieńca w odwrotnej kolejności jego pojawiania się. Napięcie mięśni rzadko utrzymuje się dłużej niż 5 minut, lecz nie ustępuje tak szybko jak przekrwienie. Pojawia się mimowolna reakcja pocenia się, która jest zwykle ograniczona do dłoni i stóp reakcja ta nie jest stała. Wraca do normy rytm serca i oddychania oraz ciśnienie tętnicze krwi.

U kobiet reakcje poza narządami płciowymi w czasie cyklu reakcji seksualnych przedstawiają się następująco (Masters i Johnson, 1966):

Komentarze

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>