Tworzenie się dwuhydrotestosteronu z testosteronu

Jądra płodu mogą wytwarzać testosteron z grupy CiB-sterydów (na przykład z dehydroepiandrosteronu pochodzenia jądrowego lub nadner- czowego) już w 7 tygodniu życia płodowego (Jirasek i wsp., 1969). Biosynteza testosteronu z C2i-prekursorów pregnenolonu lub progesteronu zaczyna się niemal jednocześnie z histologicznym różnicowaniem komórek śródmiąższowych, to jest w 8-10 tygodniu życia płodowego (Siiteri, Wilson, 1974). Testosteron jest w tym okresie niezbędny do dojrzewania cewek nasiennych jądra i do prawidłowego przebiegu spermatogenezy. Działa bądź sam, bądź po konwersji na dwuhydrotestosteron, jako hormon regulujący maskulinizację wszystkich – oprócz jądra – struktur i procesów uwarunkowanych androgennie.

Tworzenie się dwuhydrotestosteronu z testosteronu w przewodach Wolffa zostało stwierdzone dopiero w późnym okresie płodowym, kiedy formuje się już najądrze i pęcherzyki nasienne. Natomiast przemiana testosteronu na dwuhydrotestosteron zachodzi już we wczesnych stadiach rozwojowych w zatoce moczowo-płciowej i wzgórku płciowym stanowiących podstawę do ukształtowania się narządów płciowych zewnętrznych i prostaty (Sulcova i wsp., 1973 Siiteri, Wilson, 1974 Wilson, Lasnitzki, 1971).

Komentarze

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>