ZMIANY UBIDO I ZACHOWANIA SEKSUALNEGO, OZIĘBŁOŚĆ PŁCIOWA

Doustne środki antykoncepcyjne zmieniają zapotrzebowanie organizmu na wiele witamin i soli mineralnych. Sytuacja metaboliczna kobiet przyjmujących te środki podobna jest w wielu aspektach do tej, która istnieje w ciąży, co już uprzednio podkreślano.

Podczas stosowania antykoncepcji, jak również i w ciąży, czynniki hormonalne są w dużym stopniu odpowiedzialne za nieprawidłową przemianę tryptofanu. Nie wiadomo tylko, czy odpowiedzialny za to jest składnik estrogenny, czy raczej progestagen. W takich przypadkach pojawiają się w moczu wzmożone ilości kwasu ksanturenowego, który jest metabolitem , tryptofanu i występuje normalnie u chorych z niedoborem witaminy B6. Zwiększone wydzielanie kwasu ksanturenowego wskazuje na przeciążenie organizmu tryptofanem.

W badaniach klinicznych u ludzi stwierdzono, że progesteron osłabia libido i aktywność seksualną kobiet. Zjawisko to częściej objawia się u ko- biet przyjmujących preparaty zawierające chlormadinon lub dioctan ety- nodiolu. W takich przypadkach lepiej zastosować preparaty zawierające noretysteron, noretynodrel z grupy 19-nortestosteronu albo Iinestrenol (Lyndiol).

ZAPOBIEGANIE NIEPOŻĄDANYM DZIAŁANIOM DOUSTNYCH ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH

Komentarze

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>