Doustne środki antykoncepcyjne zmieniają zapotrzebowanie organizmu na wiele witamin i soli mineralnych. Sytuacja metaboliczna kobiet przyjmujących te środki podobna jest w wielu aspektach do tej, która istnieje w ciąży, co już uprzednio podkreślano.
Podczas stosowania antykoncepcji, jak również i w ciąży, czynniki hormonalne są w dużym stopniu odpowiedzialne za nieprawidłową przemianę tryptofanu. Nie wiadomo tylko, czy odpowiedzialny za to jest składnik estrogenny, czy raczej progestagen. W takich przypadkach pojawiają się w moczu wzmożone ilości kwasu ksanturenowego, który jest metabolitem , tryptofanu i występuje normalnie u chorych z niedoborem witaminy B6. Zwiększone wydzielanie kwasu ksanturenowego wskazuje na przeciążenie organizmu tryptofanem.
W badaniach klinicznych u ludzi stwierdzono, że progesteron osłabia libido i aktywność seksualną kobiet. Zjawisko to częściej objawia się u ko- biet przyjmujących preparaty zawierające chlormadinon lub dioctan ety- nodiolu. W takich przypadkach lepiej zastosować preparaty zawierające noretysteron, noretynodrel z grupy 19-nortestosteronu albo Iinestrenol (Lyndiol).
ZAPOBIEGANIE NIEPOŻĄDANYM DZIAŁANIOM DOUSTNYCH ŚRODKÓW ANTYKONCEPCYJNYCH
Komentarze